6 wskazówek - jak jeść lepiej 0
6 wskazówek - jak jeść lepiej
Jeść zdrowiej, czyli jak? Czy muszę zmieniać całkowicie mój styl odżywiania?
Jeśli Twoja dieta obfituje wyłącznie w produkty, które dostarczają jedynie kalorii, to tak, potrzebna będzie całkowita zmiana. Jeśli natomiast coś Ci świta, niby wiesz co powinieneś wybierać będąc na zakupach spożywczych, ale wciąż nie do końca wiesz jak się odżywiać, żeby było dobrze, to mam dla Ciebie kilka wskazówek jak w łatwy sposób odmienić jadłospis i uczynić go po prostu zdrowszym. 
 
 
 
1. Więcej błonnika
 
Produkty z pełnego ziarna powinny stanowić niemal jedną trzecią Twojego codziennego jadłospisu. Masz całkiem szeroki wybór: kasze, makarony, płatki, mąki gruboziarniste czy razowe pieczywo. Produkty nierafinowane, czyli z całego ziarna zawierają kilka razy więcej błonnika niż te same, wyprodukowane z surowców oczyszczonych. Błonnik zwiększa uczucie sytości po posiłku, ogranicza wchłanianie tłuszczu, przyspiesza perystaltykę jelit oraz usuwanie niestrawionych resztek pokarmowych, a także ma pozytywny wpływ na zmniejszenie poziomu cholesterolu we krwi.
 
2. Leć do warzywniaka! 
 
Od kilku lat mówi się głośno o tym, aby pamiętać o pięciu porcjach warzyw i owoców każdego dnia. Ma to swoje uzasadnienie. Warzywa i owoce to źródło przede wszystkim witamin i składników mineralnych. Powinny znaleźć się w każdym posiłku, który spożywasz w ciągu dnia. Świetnie przemycają do diety dodatkową ilość wody oraz błonnika. Powinny stanowić podstawę talerza. Warto korzystać z sezonowych owoców i warzyw, a zimą nie zapominać o kiszonkach. 
 
3. Rybka nie tylko w piątek
 
Ryby to świetne źródło łatwo przyswajalnego białka, które stanowi budulec dla mięśni organizmu. Oprócz białka, tłuste ryby morskie to także źródło kwasów tłuszczowych, zwłaszcza niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) z grupy omega (omega-3, -6). Kwasy omega-3 działają silnie przeciwzapalnie, biorą udział w prewencji chorób serca, dbają o stan skóry, odżywienie mózgu i wiele innych. Warto wybierać ryby ze sprawdzonych miejsc i spożywać 2-3 razy w tygodniu. 
 
4. Unikaj nasyconych tłuszczów
 
O ile tłuszcze są nam w diecie bardzo potrzebne, o tyle ich nasycone wersje już nie do końca. Najlepiej ograniczyć ich udział w całodziennym jadłospisie. Gdzie się znajdują? No niestety we wszystkim co pyszne - ciasteczkach, herbatnikach, chipsach, kiełbasie, smalcu, twardych serach. Postaraj się wybierać te produkty o jak najwyższej jakości, patrz na składy, aby były jak najkrótsze, a zawartość sztucznych dodatków i substancji konserwujących jak najmniejsza. Pozwalaj sobie na tego typu żywność jedynie okazjonalnie i pilnuj tego, aby nie była to podstawa Twojej diety.  
 
5. Precz z cukrem
 
Nie ma wybacz jeżeli chodzi o ten składnik diety. W dobie, kiedy mamy na rynku całą masę produktów bez dodatku cukru, na prawdę warto wyeliminować go całkowicie z jadłospisu. Regularne spożywanie cukru może prowadzić do otyłości, próchnicy, cukrzycy oraz całego szeregu innych zaburzeń. Pamiętaj, że produkty z cukrem to nie tylko oczywiste słodycze, ale również nektary i słodzone napoje. Producenci dorzucają go także do sosów, przypraw, płatków śniadaniowych i tam, gdzie się tego w ogóle nie spodziewasz, więc miej oczy dookoła głowy. 
 
6. Nie dopuszczaj uczucia pragnienia
 
Czy wiesz, że uczucie pragnienia świadczy już o odwodnieniu organizmu? Powinieneś bardzo pilnować regularnego picia wody w ciągu dnia. Dziennie powinieneś wypijać minimum 8 szklanek niesłodzonych napojów, głównie wody, aby zadbać o odpowiednie nawodnienie, tempo przemiany materii, środowisko dla wszystkich reakcji w organizmie. Pamiętaj, aby wypijać więcej podczas upałów oraz wzmożonej aktywności fizycznej. 
 
 
 
Czy wdrożenie tych wskazówek w życie jest trudne? Nie sądzę. Czy to pomoże Ci wziąć w ryzy Twój dotychczasowy sposób odżywiania się? Pewnie! Spróbuj - małymi krokami można osiągnąć wielki sukces. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium