Ashwagandha na sezonowe dolegliwości? 0
Ashwagandha na sezonowe dolegliwości?

Ashwagandha na sezonowe dolegliwości?

Ashwagandha (Witania Ospała)  to słynny adaptogen, czyli preparat o silnym działaniu redukującym poziom stresu. Roślina ma jednak znacznie szersze zastosowanie i znana była w starożytnym ziołolecznictwie oraz Hinduskiej Ajurwedzie już od tysięcy lat. Korzeń Ashwagandha uprawiany jest głównie w Indiach,  lecz można go spotkać także w Pakistanie, Bangladeszu i Afganistanie. Roślina dorasta do 150 cm wysokości, a do celów leczniczych wykorzystuje się zarówno korzeń jak i jej owoce. 

Ashwagandha jest zaliczana do najważniejszych roślin w fitoterapii, czyli ziołolecznictwie i ma działanie podobne do Żeń Szenia. Przypisuje się jej także właściwości stabilizujące nastrój co może mieć duże znaczenie w okresach wzmożonego stresu i stanów obniżonego samopoczucia. 

Ashwagandha na sezonowe dolegliwości 

Winter Cherry  bo tak brzmi angielska nazwa tego ziela odnosi się także do jego właściwości wzmacniających odporność. Dzięki temu nawet w okresach zimowych łatwiej jest zachować dobre zdrowie i samopoczucie. Preparat wpływa także na niszczenie bakterii i wirusów działając przy tym przeciwzapalnie.  

Jak jeszcze pomoże Ci ta wychwalana przez miłośników ziołolecznictwa roślina? 

Ashwagandha działanie prozdrowotne:

  • Ashwagandha jest przede wszystkim zalecana w okresach wzmożonego stresu. Wzmacnia także siły witalne i poprawia pracę mózgu oraz zdolność uczenia się i zapamiętywania. 
  • Znane są jej właściwości przeciwlękowe, antydepresyjne i pobudzające syntezę nowych neuronów.  Ma także działanie neuroprotekcyjne. 
  • Witania ospała jest także bogatym źródłem żelaza co ma korzystny wpływ na funkcjonowanie czerwonych krwinek i usprawnia przepływ tlenu, wspomagając  przy tym funkcjonowanie całego umysłu. Przekłada się to też na zwiększoną sprawność fizyczną.
  • Ashwagandha może także chronić narządy takie jak wątroba i żołądek przed działaniem toksycznych związków i pozytywnie wpływa na poziom cukru we krwii.  
  • Ashwagandha może też wpływać na poziom libido, płodność oraz produkcję testosteronu. 
  • Wiele testów na tej roślinie potwierdza silne właściwości antyoksydacyjne, które opóźniają procesy starzenia.  
  • Ziele wpływa także na dolegliwości stawowe co jest zawdzięcza się  jego właściwościom przeciwzapalnym. 

Dla kogo jest Ashwagandha?

✔ Dla osób żyjących w długotrwałym stresie

✔ Dla sportowców i osób pracujących fizycznie

✔ W stanach obniżonego nastroju

✔ Dla osób chcących oczyścić organizm z metali ciężkich

✔ W terapii zwyrodnienia stawów

Ashwagandha przeciwwskazania:

  Ciąża i karmienie piersią

  Przyjmowanie leków uspokajających

  Przyjmowanie leków nasennych i przeciwpadaczkowych

 

Ciekawostka

Wiele badań potwierdza, że poziom stresu po zastosowaniu Ashwagandhy zmniejsza się nawet o 80%. Ziele obniża także poziom kortyzolu (hormonu stresu) co czyni z niego kluczowy środek medycyny naturalnej dla osób żyjących w zmieniającym się i stresującym środowisku. 

 

Źródła:

https://neuroexpert.org/wiki/ashwagandha-withania-somnifera/

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/metody-alternatywne/ashwagandha-indyjski-zen-szen-dzialanie-lecznicze-i-skutki-uboczne-aa-rtMA-X3XK-719f.html 

https://rozanski.li/1028/witania-ospala-withania-somnifera-l-dunal-w-dawnej-i-wsplczesnej-fitoterapii/ 

 

Wszystkie zawarte na pole natury.pl informacje, udostępnione są w celu informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porad o charakterze medycznym i nie mogą być traktowane jako specjalistyczna porada medyczna, forma diagnozy czy zalecenia w zakresie leczenia

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium